Archive | March 2012

Walgreens Deals 4/1-4/7

Blue Diamond Almonds $3.79

Buy One Get One Free’

$1.00/1 Blue Diamond Almonds (SS 1/29)

Final Price: $0.89 each wyb 2

Colgate Cavity Protection or Whitening Toothpaste, or Toothbrush 2/$5.00 or $3.49 for 1

Buy 2, Receive $3.00 Register Reward

$1.00/1 Colgate Max Fresh Toothpaste (CVS Reinventing Beauty)

$0.75/1 Colgate Toothpaste (SS 3/25)

$0.50/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush (Publix, The Flu Is Ready, Are You?)

$0.40/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush (SS 3/25)

Pay $3.00 Receive $3.00 Register Reward

Final Price: Free

Zantac 150, Zantac 75 $7.99

$2.00/1 Zantac Acid Reducer (Walgreens April Savings Book)

$5.00/1 Zantac Product (SS 4/1)

$2.00/1 Zantac Product (SS 2/12)

$2.50/1 Zantac Product (ALL You Magazine, Feb. ’12)

Final Price: $0.99

Garnier Fructis Shampoo, Conditioner, or Select Stylers 2/$5.00 or $2.99 for 1

Spend $15.00 or more, Receive $5.00 Register Reward

$1.00/1 Garnier Fructis Shampoo or Conditioner (RP 4/1)

$1.00/1 Garnier Shampoo, Conditioner or Treatment (RP 3/4)

$1.00/1 Garnier Fructis Style Product (RP 4/1)

$1.00/1 Garnier Style Product (RP 3/4)

Pay $9.00, Receive $5.00 Register Reward

Final Price: $0.66 each when you buy 6

Butterball Chicken Broth, 14.5 oz. $0.50 w/in ad coupon (limit 4)

Green Giant Vegetables, 14.5 to 15.25 oz. $0.69 w/in ad coupon (limit 3)

Nice! Vinegar, 32 oz. $0.99 w/in ad coupon (limit 3)

Bisquick, Jet Puffed Marshmallows, Baker’s Angel Flake Coconut 2/$3.00 or $1.99 for 1

$0.50/1 Bisquick Original, Heart Smart Baking Mix or Shake ‘N Pour (SS 3/25)

Final Price: $1.00 each when you buy 2

Easter Peeps 3/$2.00 or $0.79 for 1

Use $1.00/2 Peeps, Peepsters, or Peeps Chocolate Dipped Items 

Final Price: $0.33 each when you buy 3

Fill ‘n Fun Hinged Eggs $0.79 w/in ad coupon (limit 2)

Easter Pencils $0.14 w/in ad coupon (limit 14)

Glitter Putty Egg, Rubber Ducky Bubbles Necklace $0.33 w/in ad coupon (limit 6)

(Thanks KCL)

These are our favorite deals at Walgreens this week, please let us know if you find any great deals.

 

Advertisements

Rite Aid Deals- 4/1-4/7

Scunci Elastics $1.99

Buy 1, Receive $1.99 +Up

Final Price: Free

Chex Mix, Gardettos or Bugles $1.50 

$0.40/2 Chex Mix, or Chex 100 Calorie Snack (SS 2/26)

$0.60/1 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack

Final Price: $0.90

Trident White or Dentune Ice $2.99

Buy 1, Receive $1.00 +Up

$1.00/1 Trident or Dentyne (SS 4/1)

B1G1 FREE – Trident Single Pack Gum

Pay $2.99, Receive 2 $1.00 +Up

Final Price: $0.50 each when you buy 2

Halls Cough Drops $1.50

Buy 2, Receive $1.00 +Up

$1.00/2 Halls Drops (SS 2/5)

Pay $2.00 Receive $1.00 +Up

Final Price: $0.50 each when you buy 2

Ensure $6.99

Buy 1, Receive $1.00 +Up

$3.00/2 Ensure 4-packs (SS 2/26)

$1.50/1 Ensure  

$3.00/1 Ensure  

Pay $3.99, Receive $1.00 +Up

Final Price: $2.99

Polident Tabets, Super Poligrip, Comfort Strips, or Dentu-creme $4.00

Buy 2, Receive $2.00 +Up 

$1.00/1 Polident tablets or Dentu-Creme (RP 4/1)

$1.00/1 Polident Product

Pay $3.00, Receive $2.00 +Up

Final Price: $1.00

Allegra Allergy Relief $17.99

Buy 1, Receive $3.00 +Up

$7.00/1 Allegra (SS 4/1)

$4.00/1 Allegra or Allegra-D 12hr

Pay $10.99, Receive $3.00 +Up

Final Price: $7.99

(Thanks KCL)

These are the best deals we found at Rite Aid this week, if you find any great deals please let us know.

Jack and Jill Consignment Sale

I am so excited, my favorite time of year is here: Garage sale season!! Okay so the Jack and Jill sale is not a garage sale, actually I think it is a thousand times better. This weekend at the Lynnwood Convention Center over 200 consigners will have their gently used clothes, toys and childrens items for sale. They have stuff for babies all the way up to 12 years of age and I have been able to purchase quality clothing and toys for my kids at past sales for a great price!! Last year I got some brand new shirts for my 7 year old for just $2.00 each. Now I don’t know about you but I get really excited to see bargains on clothing for my kids!! All the clothing and toys I have seen there have been in really good condition, I already have my shopping bags ready and can’t wait to get there. Continue reading

Value

Since moving to our new house, I have been to the local Home Depot at least a dozen times already, for one thing or another.  My kids joined me on one such trip, and if you know anything about bringing kids to a hardware store, you know that it can be a challenge to keep them entertained.  First of all, with my children, I needed to keep them contained, or they would have been running all over the store getting into everything.  However, we were in the store for longer than I expected and they began to get bored very quickly.  I decided to let them out of the cart for a few minutes to stretch their legs while I looked at a specific product. 

This turned out to be a mistake, as they did exactly what I didn’t want them to do.  They were exploring everything, and at one point my son climbed into the shelving where a product had been sold and there was a hole just big enough for him to fit.  He proudly announced to me that he was for sale.  Once I got him safely out of the spot, I looked at him, very amused, and asked, “How much are you for sale for, bud?”  He looked up at me and very sincerely said, “Mommy, I am one dollar and ninety-seven cents.” 

Chuckling to myself I told him, “You are worth so much more than that, little boy.  I couldn’t even put a price sticker on how much you are worth.”   As we left the store, I was processing what had transpired, and God brought verses to my mind on how much we are valued in His eyes.  Matthew 6:26 Look at the birds of the air; they do not sow or reap or store away in barns, and yet your heavenly Father feeds them. Are you not much more valuable than they?   Likewise in Psalm 139:13 For you created my inmost being; you knit me together in my mother’s womb.

God values us so much that He individually created each one of us, according to His perfect plan.  Not only that, but He takes care for our needs and our lives as a mother cares for her children.  We need to feel and accept this value and love from Him, even if we do not get it from other people in our lives.  We are a treasure to the Lord and we need to live our lives like we believe that. 

Remember that, today and always, you are valued and loved and cherished by the King of Kings!

Getting the “Best” Price

I am always keeping my eyes out for good deals while I’m shopping, but I need to remember to make sure that I’m getting the best price I can on the items I always buy. 

I was at Safeway buying yogurt the other day and I went to the normal section where the singles of yogurt were marked to 10 for $6.  My kids love yogurt and this was the best deal at the time so I filled up my cart with the 10 and then looked down and realized that the packages of 6 were $2.99 each.  That meant that by buying 2 packs of 6 I would be getting 12 for $6.  I couldn’t believe that I almost left without noticing that deal. 

Remember that sometimes the store won’t always put the best deal right out front, so make sure to scan the shelves for other pricing on the same items. 

Just thought I’d share a little shopping experience that helped save me some money and will hopefully help you in the future as well!

Great Deals for Safeway: Week of 3/28-4/3

Remember that pricing is regional, so make sure you check your ad for your area.

Quaker Chewy Granola Bars $1.69
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola, Chewy Dipps Granola, or Chewy Smasher Bars from RP 3/18
Or $.75/1 Quaker Chewy Granola Bars, Dipps, or Smashbars from RP 3/18
Total: $.94

Lucerne Milk, 64oz $1.49-$1.99
With in ad coupon, Limit 3

I Can’t Believe It’s Not Butter, 8-21.3 oz $1.99
With in ad coupon
Use $1.25/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter, any – (coupons.com)
Or $.75/2 I Can’t Believe It’s Not Butter!  from RP 3/25
Total: as low as $.74

Gala, Braeburn, or Red Delicious Apples $.99/lb.

Hass Avocados $.88 each

Del Monte Stewed or Diced Canned Tomatoes, 14.5 oz $1.00
Use $1.00/4 – Delmonte Canned Vegetables, Fruit or Tomato Products, 11 oz+ – (facebook.com) 
Total: $.75 each wyb 4

Thanks KCL

These are some of the great deals we found this week, please let us know what you found!

Great Deals for Lucky: Week of 3/28-4/3

Lucky Stores are just in the Bay Area, but if you are from here, then you can score some pretty good deals this week.

Red Bell Peppers $.25 each

Blackberries 6 oz., B1G2 FREE

Nissan Top Ramen $.10 each
w/in-ad coupon, limit 10

Jif Peanut Butter 17 oz $1.99 each
w/in-ad coupon, limit 3

Green Cabbage $.49 each

General Mills Cocoa Puffs 11.8oz., Golden Grahams 12oz., Total Whole Grain 10.6oz., Cheerios 8.9oz., Trix 10.7oz., Honey Nut Chex 13.8oz., Wheat or Corn Chex 14oz., Rice Chex 12.8oz., or Cinnamon Toast Crunch 12.8oz. $1.49 each wyb 4
Use $1.10/2 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
$1.10/2 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
$1.10/2 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
$1.00/2 – General Mills Cereal, Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Count Chocula, Dora the Explorer, Franken Berry,  Golden Grahams, Kix, Lucky Charms, Reese’s Puffs or Trix-b(bricks.coupons.com)
Total: As low as $.94 each wyb 4

These are some of the great deals we found this week, please let us know what you found!